Traditional Queen Anne Style Chair
$373.37
Traditional Queen Anne Style Chair. Thick Padded Seat and Back with Built-in Lumbar Support. Jamestown Oxblood Vinyl (-JT4). Mahogany Finish Wood Legs.
Product Details
Thick Padded Seat and Back with Built-in Lumbar Support Jamestown Oxblood Vinyl (-JT4) Mahogany Finish Wood Legs
Thick Padded Seat and Back with Built-in Lumbar Support
Jamestown Oxblood Vinyl (-JT4)
Mahogany Finish Wood Legs
Specifications and Features
| Assembled Dimensions | 28.5W x 33D x 39H |
| Assembly Required | Yes |
| Net Weight (Assembled) | 43 |
| Weight Capacity | 250 |
| Carton Dimensions | 30L x 27W x 20H |
| Gross Weight (Carton) | 49 |
| UPS Weight (Dimensional) | 80 |
| UPSable | UPSable |
| Seating Features | |
| Seat Dimensions | 18.75W x 19D x 4T |
| Back Dimensions | 19.25W x 23.25H x 4T |
| Seat Height Min | 17.5 |
| Seat Height Max | 17.5 |
| Arms to Floor Min | |
| Arms to Floor MAX | 23.25 |
| Arms to Seat Min | |
| Arms to Seat MAX | |
| Storage Width | |
| Storage Depth | |
| Storage Height | |
| GREENGUARD | No |
| Unit of Measure | EA |
| # Of Cartons | 1 Carton |