ProGrid Mesh Back Visitors Chair
$177.51
ProGrid Mesh Back with Padded Black Fabric Seat Visitors Chair with Arms and White Finish Frame
Product Details
- ProGrid mesh back w/built-in lumbar support Thick padded contour fabric seat White finish metal frame Available in Fun Colors (seat only):
- ProGrid mesh back w/built-in lumbar support
- Thick padded contour fabric seat
- White finish metal frame Available in Fun Colors (seat only):
Specifications and Features
| Assembled Dimensions | 25W x 24.5D x 37H |
| Assembly Required | Yes |
| Net Weight (Assembled) | 20.00 |
| Weight Capacity | 250.00 |
| Carton Dimensions | 34L x 23W x 11H |
| Gross Weight (Carton) | 26 |
| UPS Weight (Dimensional) | 42 |
| UPSable | UPSable |
| Seating Features | |
| Seat Dimensions | 18.5W x 18.5D x 2.5T |
| Back Dimensions | 19.5W x 19.75H |
| Seat Height Min | 18.75 |
| Seat Height Max | 18.75 |
| Arms to Floor Min | 26.75 |
| Arms to Floor MAX | 26.75 |
| Arms to Seat Min | 8.5 |
| Arms to Seat MAX | 8.50 |
| Storage Width | |
| Storage Depth | |
| Storage Height | |
| GREENGUARD | No |
| Unit of Measure | EA |
| # Of Cartons | 1 Carton |