ProGrid High Back Managers Chair
$263.20
ProGrid High Back Managers Chair with Leather and Mesh Seat, Adjustable Arms and Dual function Control. Pneumatic Seat Height Adjustment, 360 degree swivel
Product Details
- Breathable ProGrid Back with Built-in Lumbar Support Adjustable Arms Dual Function Control Pneumatic Seat Height Adjustment
- Breathable ProGrid Back with Built-in Lumbar Support
- Adjustable Arms
- Dual Function Control Pneumatic Seat Height Adjustment
Specifications and Features
| Assembled Dimensions | 26.75W x 24.75D x 40.5H |
| Assembly Required | Yes |
| Net Weight (Assembled) | 53.00 |
| Weight Capacity | 250.00 |
| Carton Dimensions | 25L x 25W x 15H |
| Gross Weight (Carton) | 58 |
| UPS Weight (Dimensional) | 58 |
| UPSable | UPSable |
| Seating Features | 1, 4, 11 |
| Seat Dimensions | 20.5W x 19D x 3.5T |
| Back Dimensions | 19.75W x 20.5H |
| Seat Height Min | 19 |
| Seat Height Max | 22.75 |
| Arms to Floor Min | 27 |
| Arms to Floor MAX | |
| Arms to Seat Min | |
| Arms to Seat MAX | |
| Storage Width | |
| Storage Depth | |
| Storage Height | |
| GREENGUARD | Yes |
| Unit of Measure | EA |
| # Of Cartons | 1 Carton |