ProGrid Back Visitors Chair
$168.33
ProGrid Back Visitors Chair
Product Details
- Breathable ProGrid Back with Built-in Lumbar Support Seat Available in Coal FreeFlex or your Choice of Custom Fabric Nylon Armrests Titanium Finish Legs with Dual Wheel Carpet Casters GREENGUARD Indoor Air Quality Certified
- Breathable ProGrid Back with Built-in Lumbar Support
- Seat Available in Coal FreeFlex or your Choice of Custom Fabric
- Nylon Armrests
- Titanium Finish Legs with Dual Wheel Carpet Casters
- GREENGUARD Indoor Air Quality Certified
Specifications and Features
| Assembled Dimensions | 24.5W x 23.25D x 37.75H |
| Assembly Required | Yes |
| Net Weight (Assembled) | 19.00 |
| Weight Capacity | 250.00 |
| Carton Dimensions | 34L x 22W x 11H |
| Gross Weight (Carton) | 24 |
| UPS Weight (Dimensional) | 41 |
| UPSable | UPSable |
| Seating Features | |
| Seat Dimensions | 17W x 19.75D x 2.25T |
| Back Dimensions | 19.75W x 20H |
| Seat Height Min | 18.5 |
| Seat Height Max | 18.5 |
| Arms to Floor Min | 26.75 |
| Arms to Floor MAX | |
| Arms to Seat Min | |
| Arms to Seat MAX | |
| Storage Width | |
| Storage Depth | |
| Storage Height | |
| GREENGUARD | Yes |
| Unit of Measure | EA |
| # Of Cartons | 1 Carton |