Sold Out
Professional Latte AirGrid Back Visitors Chair
$0.00
SPACE Professional Latte AirGrid Back Visitors Chair with Black Mesh Seat, Fixed Arms and Sled Base
Product Details
- Breathable Latte Air Grid Back with Built-In Lumbar Support Thick Padded Black Mesh Seat Fixed Angled T-Arms Heavy Duty Black Finish Sled Base GreenGuard Indoor Air Quility Certified
- Breathable Latte Air Grid Back with Built-In Lumbar Support
- Thick Padded Black Mesh Seat
- Fixed Angled T-Arms
- Heavy Duty Black Finish Sled Base
- GreenGuard Indoor Air Quility Certified
- Heavy Duty Angled Nylon Base with Oversized Dual Wheel Carpet Casters
Specifications and Features
| Assembled Dimensions | 24.5W x 25.5D x 37.25H |
| Assembly Required | Yes |
| Net Weight (Assembled) | |
| Weight Capacity | 250.00 |
| Carton Dimensions | 27L x 24W x 16H |
| Gross Weight (Carton) | 40 |
| UPS Weight (Dimensional) | 51 |
| UPSable | UPSable |
| Seating Features | |
| Seat Dimensions | 20.5W x 19.5D x 3T |
| Back Dimensions | 20.5W x 18.5H |
| Seat Height Min | 19 |
| Seat Height Max | 19 |
| Arms to Floor Min | 25.5 |
| Arms to Floor MAX | |
| Arms to Seat Min | |
| Arms to Seat MAX | |
| Storage Width | |
| Storage Depth | |
| Storage Height | |
| GREENGUARD | Yes |
| Unit of Measure | EA |
| # Of Cartons | 1 Carton |