Sold Out
Leather Club Chair
$0.00
Leather Club Chair in Black Bonded Leather with Chrome Frame
Product Details
Black bonded leather Chrome accents Ships assembled Rated for 300 lbs. of distributed weightBlack bonded leather
Chrome accents
Ships assembled
Rated for 300 lbs. of distributed weight
Specifications and Features
| Assembled Dimensions | 34.25W x 32D x 27H |
| Assembly Required | No |
| Net Weight (Assembled) | 51 |
| Weight Capacity | 300 |
| Carton Dimensions | 35L x 33W x 28H |
| Gross Weight (Carton) | 66 |
| UPS Weight (Dimensional) | 158 |
| UPSable | UPS O/S |
| Seating Features | |
| Seat Dimensions | 20.5W x 22.5D x 6.5T |
| Back Dimensions | 20.5W x 10H x 5.5T |
| Seat Height Min | 17.56 |
| Seat Height Max | 17.56 |
| Arms to Floor Min | 26.5 |
| Arms to Floor MAX | 26.5 |
| Arms to Seat Min | 9 |
| Arms to Seat MAX | 9 |
| Storage Width | |
| Storage Depth | |
| Storage Height | |
| GREENGUARD | No |
| Unit of Measure | EA |
| # Of Cartons | 1 Carton |