Executive Bonded Leather Chair
$321.36
Work Smart Executive Bonded Leather Chair in Cocoa/Espresso with Adjustable Padded Flip Arms and Coated Base
Product Details
Thick Padded Contour Seat and Back with Built-In Lumbar Support One Touch Pneumatic Seat Height Adjustment Locking Tilt Control with Adjustable Tilt Tension Padded Flip Arms Espresso Bonded Leather (-EC1) Heavy Duty Cocoa Coated Base with Black End Caps and Dual Wheel Carpet Casters
Thick Padded Contour Seat and Back with Built-In Lumbar Support
One Touch Pneumatic Seat Height Adjustment
Locking Tilt Control with Adjustable Tilt Tension
Padded Flip Arms
Espresso Bonded Leather (-EC1)
Heavy Duty Cocoa Coated Base with Black End Caps and Dual Wheel Carpet Casters
Specifications and Features
| Assembled Dimensions | 26W x 30.25D x 47H |
| Assembly Required | Yes |
| Net Weight (Assembled) | 34 |
| Weight Capacity | 250 |
| Carton Dimensions | 30L x 26W x 14H |
| Gross Weight (Carton) | 43 |
| UPS Weight (Dimensional) | 54 |
| UPSable | UPSable |
| Seating Features | 1, 4, 5, 8, 9 |
| Seat Dimensions | 21.5W x 20D x 4.5T |
| Back Dimensions | 21W x 24.5H x 4.5T |
| Seat Height Min | 18.75 |
| Seat Height Max | 23.75 |
| Arms to Floor Min | 26.5 |
| Arms to Floor MAX | |
| Arms to Seat Min | |
| Arms to Seat MAX | |
| Storage Width | |
| Storage Depth | |
| Storage Height | |
| GREENGUARD | No |
| Unit of Measure | EA |
| # Of Cartons | 1 Carton |