Deluxe Woven Mesh Back Armless Drafting Chair
$241.77
Deluxe Woven Mesh Back Armless Drafting Chair in Icon Black Fabric Seat with Adjustable footring and Dual Wheel Carpet Casters
Product Details
- Breathable woven mesh back Thick padded Black Icon seat (-231) One touch pneumatic seat height adjustment Height adjustable footring Heavy duty nylon base with dual wheel carpet casters
- Breathable woven mesh back
- Thick padded Black Icon seat (-231)
- One touch pneumatic seat height adjustment
- Height adjustable footring
- Heavy duty nylon base with dual wheel carpet casters
Specifications and Features
| Assembled Dimensions | 24W x 21.5D x 41.25H |
| Assembly Required | Yes |
| Net Weight (Assembled) | 24.00 |
| Weight Capacity | 250.00 |
| Carton Dimensions | 26L x 26W x 12H |
| Gross Weight (Carton) | 32 |
| UPS Weight (Dimensional) | 40 |
| UPSable | UPSable |
| Seating Features | 1, 4 |
| Seat Dimensions | 18W x 20.25D x 2.25T |
| Back Dimensions | 18W x 19.75H |
| Seat Height Min | 19.25 |
| Seat Height Max | 26.75 |
| Arms to Floor Min | |
| Arms to Floor MAX | |
| Arms to Seat Min | |
| Arms to Seat MAX | |
| Storage Width | |
| Storage Depth | |
| Storage Height | |
| GREENGUARD | No |
| Unit of Measure | |
| # Of Cartons | 1 Carton |