Deluxe Chair with Charcoal VeraFlex Back and VeraFlex Fabric Seat
$269.33
Deluxe Chair with Charcoal VeraFlex Back and VeraFlex Fabric Seat. Breathable VeraFlex Back and VeraFlex Fabric Seat with Built-in Lumbar Support. One Touch Pneumatic Seat Height Adjustment. 2-to-1 Synchro Tilt Control with Adjustable Tilt Tension. Height and Width Adjustable arms and PU Pads. Heavy Duty Angled Nylon Base with Oversized Dual Wheel Carpet Casters.
Product Details
- Breathable VeraFlex Back and VeraFlex Fabric Seat with Built-in Lumbar Support One Touch Pneumatic Seat Height Adjustment 2-to-1 Synchro Tilt Control with Adjustable Tilt Tension Height and Width Adjustable arms and PU Pads Heavy Duty Angled Nylon Base with Oversized Dual Wheel Carpet Casters
- Breathable VeraFlex Back and VeraFlex Fabric Seat with Built-in Lumbar Support
- One Touch Pneumatic Seat Height Adjustment
- 2-to-1 Synchro Tilt Control with Adjustable Tilt Tension
- Height and Width Adjustable arms and PU Pads
- Heavy Duty Angled Nylon Base with Oversized Dual Wheel Carpet Casters
Specifications and Features
| Assembled Dimensions | 27W x 26.5D x 40H |
| Assembly Required | Yes |
| Net Weight (Assembled) | 37.00 |
| Weight Capacity | 250.00 |
| Carton Dimensions | 24L x 24W x 13H |
| Gross Weight (Carton) | 41 |
| UPS Weight (Dimensional) | 45 |
| UPSable | UPSable |
| Seating Features | 1, 4, 7, 8, 9 |
| Seat Dimensions | 19.5W x 20D x 4T |
| Back Dimensions | 20W x 19H |
| Seat Height Min | 17.75 |
| Seat Height Max | 22.5 |
| Arms to Floor Min | |
| Arms to Floor MAX | 25.5 |
| Arms to Seat Min | |
| Arms to Seat MAX | |
| Storage Width | |
| Storage Depth | |
| Storage Height | |
| GREENGUARD | Yes |
| Unit of Measure | EA |
| # Of Cartons | 1 Carton |