Sold Out
Bonded Leather Visitors Chair with Steal Base and Padded Arms
$0.00
Bonded Leather Visitors Chair with Steal Base and Padded Arms (Tan)
Product Details
- Thick Padded Contour Seat and Back Padded Armrests Available in Black (-EC3), Burgundy (-EC4) or Tan (-EC21) Bonded Leather Heavy Duty Steel Leg Base
- Thick Padded Contour Seat and Back
- Padded Armrests
- Available in Black (-EC3), Burgundy (-EC4) or Tan (-EC21) Bonded Leather
- Heavy Duty Steel Leg Base
Specifications and Features
| Assembled Dimensions | 25.5W x 27.5D x 34.75H |
| Assembly Required | Yes |
| Net Weight (Assembled) | 26.00 |
| Weight Capacity | 250.00 |
| Carton Dimensions | 27L x 23W x 15H |
| Gross Weight (Carton) | 32 |
| UPS Weight (Dimensional) | 46 |
| UPSable | UPSable |
| Seating Features | |
| Seat Dimensions | 20.5W x 19D x 4T |
| Back Dimensions | 20.5W x 17H x 3.5T |
| Seat Height Min | 19 |
| Seat Height Max | 19 |
| Arms to Floor Min | 25.25 |
| Arms to Floor MAX | 25.25 |
| Arms to Seat Min | 25.75 |
| Arms to Seat MAX | 25.75 |
| Storage Width | |
| Storage Depth | |
| Storage Height | |
| GREENGUARD | No |
| Unit of Measure | EA |
| # Of Cartons | 1 Carton |