AirGrid Back and Custom Fabric Seat Drafting Chair
$315.23
AirGrid Back and Custom Fabric Seat Drafting Chair. Thick Padded Fabric Seat and AirGrid Back with Built-in Lumbar Support. One Touch Pneumatic Seat Height Adjustment. Adjustable Chrome Foot ring. Available in the Office Star Fabric of your Choice. Nylon Base with Dual Wheel Carpet Casters.
Product Details
- Thick Padded Custom Fabric Seat and AirGrid Back with Built-in Lumbar Support One Touch Pneumatic Seat Height Adjustment Adjustable Chrome Foot ring Available in the Office Star Fabric of your Choice Nylon Base with Dual Wheel Carpet Casters.
- Thick Padded Custom Fabric Seat and AirGrid Back with Built-in Lumbar Support
- One Touch Pneumatic Seat Height Adjustment
- Adjustable Chrome Foot ring
- Available in the Office Star Fabric of your Choice
- Nylon Base with Dual Wheel Carpet Casters.
Specifications and Features
| Assembled Dimensions | 21.25W x 25.5D x 51H |
| Assembly Required | Yes |
| Net Weight (Assembled) | |
| Weight Capacity | 250.00 |
| Carton Dimensions | 28L x 26W x 13H |
| Gross Weight (Carton) | 35 |
| UPS Weight (Dimensional) | 46 |
| UPSable | UPSable |
| Seating Features | 1, 4 |
| Seat Dimensions | 19.5W x 20D x 4T |
| Back Dimensions | 20W x 19H |
| Seat Height Min | 27.5 |
| Seat Height Max | 32.5 |
| Arms to Floor Min | |
| Arms to Floor MAX | |
| Arms to Seat Min | |
| Arms to Seat MAX | |
| Storage Width | |
| Storage Depth | |
| Storage Height | |
| GREENGUARD | Yes |
| Unit of Measure | EA |
| # Of Cartons | 1 Carton |