Sold Out
Titanium Finish Armless Visitors Chair
$0.00
Titanium Finish Armless Visitors Chair and Upholstered Contour Back. Fabric Padded Seat. Black FreeFlex (-30) Fabric Only. Stacking Chair
Product Details
- Contour Upholstered Back Seat Available in Coal FreeFlex or your Choice of Custom Fabric Titanium Finish Frame Stackable Has achieved GREENGUARD Certification
- Contour Upholstered Back
- Seat Available in Coal FreeFlex or your Choice of Custom Fabric
- Titanium Finish Frame
- Stackable
- Has achieved GREENGUARD Certification
Specifications and Features
| Assembled Dimensions | 24.75W x 23.25D x 34H |
| Assembly Required | Yes |
| Net Weight (Assembled) | |
| Weight Capacity | 250.00 |
| Carton Dimensions | 32L x 21W x 10H |
| Gross Weight (Carton) | 20 |
| UPS Weight (Dimensional) | 33 |
| UPSable | UPSable |
| Seating Features | |
| Seat Dimensions | 18.25W x 18.25D x 1.5T |
| Back Dimensions | 19W x 13.75H x 0.5T |
| Seat Height Min | 19 |
| Seat Height Max | 19 |
| Arms to Floor Min | |
| Arms to Floor MAX | 26.75 |
| Arms to Seat Min | |
| Arms to Seat MAX | |
| Storage Width | |
| Storage Depth | |
| Storage Height | |
| GREENGUARD | Yes |
| Unit of Measure | 2-Pack |
| # Of Cartons | 1 Carton |