Mid Back Faux Leather Executive Chair
$178.73
Work Smart Mid Back Faux Leather Executive Chair with Padded Arms
Product Details
Faux Leather Seat and Back with Built-In Lumbar Support One Touch Pneumatic Seat Height Adjustment Locking Tilt Control with Adjustable Tilt Tension Black Faux Leather (-U6) Fixed Padded Loop Arms Heavy Duty Nylon Base with Dual Wheel Carpet Casters
Faux Leather Seat and Back with Built-In Lumbar Support
One Touch Pneumatic Seat Height Adjustment
Locking Tilt Control with Adjustable Tilt Tension
Black Faux Leather (-U6)
Fixed Padded Loop Arms
Heavy Duty Nylon Base with Dual Wheel Carpet Casters
Specifications and Features
| Assembled Dimensions | 26W x 27.25D x 43.5H |
| Assembly Required | Yes |
| Net Weight (Assembled) | 32 |
| Weight Capacity | 200 |
| Carton Dimensions |
28L x 26W x 15H |
| Gross Weight (Carton) | 38 |
| UPS Weight (Dimensional) | 44 |
| UPSable | UPSable |
| Seating Features | 1, 4, 5, 8, 9 |
| Seat Dimensions | 20.25W x 19.5D x 4.5T |
| Back Dimensions | 20W x 21H x 4T |
| Seat Height Min | 19 |
| Seat Height Max | 22.75 |
| Arms to Floor Min | 27 |
| Arms to Floor MAX | |
| Arms to Seat Min | |
| Arms to Seat MAX | |
| Storage Width | |
| Storage Depth | |
| Storage Height | |
| GREENGUARD | No |
| Unit of Measure | EA |
| # Of Cartons | 1 Carton |