High Back Faux Leather Executive Chair
$203.21
Work Smart High Back Faux Leather Executive Chair with Padded Arms
Product Details
BLACK H/B EXECU OFFICE CHAIR
Faux Leather Seat and Back with Built-In Lumbar Support
One Touch Pneumatic Seat Height Adjustment
Locking Tilt Control with Adjustable Tilt Tension
Black Faux Leather (-U6)
Fixed Padded Loop Arms
Heavy Duty Nylon Base with Dual Wheel Carpet Casters
Specifications and Features
| Assembled Dimensions | 26W x 27.25D x 47.5H |
| Assembly Required | Yes |
| Net Weight (Assembled) | 33 |
| Weight Capacity | 200 |
| Carton Dimensions | 30L x 24W x 14H |
| Gross Weight (Carton) | 38 |
| UPS Weight (Dimensional) | 54 |
| UPSable | UPSable |
| Seating Features | 1, 4, 5, 8, 9 |
| Seat Dimensions | 20.25W x 19.5D x 4.5T |
| Back Dimensions | 20W x 26.25H x 4.5T |
| Seat Height Min | 19 |
| Seat Height Max | 22.75 |
| Arms to Floor Min | 27.5 |
| Arms to Floor MAX | 31.5 |
| Arms to Seat Min | 9 |
| Arms to Seat MAX | |
| Storage Width | |
| Storage Depth | |
| Storage Height | |
| GREENGUARD | No |
| Unit of Measure | EA |
| # Of Cartons | 1 Carton |