Bonded Leather Executive Chair
$146.90
Bonded Leather Executive Chair. Locking tilt control w/adjustable tilt tension. PP Loop Arms. Heavy Duty Nylon Base with Dual Wheel Carpet Casters.
Product Details
- Black Bonded Leather Seat and Back Locking tilt control w/adjustable tilt tension PP Loop Arms Heavy Duty Nylon Base with Dual Wheel Carpet Casters
- Black Bonded Leather Seat and Back (-EC3)
- Locking tilt control w/adjustable tilt tension
- PP Loop Arms
- Heavy Duty Nylon Base with Dual Wheel Carpet Casters
Specifications and Features
| Assembled Dimensions | 23W x 25D x 41.75H |
| Assembly Required | Yes |
| Net Weight (Assembled) | 27.00 |
| Weight Capacity | 200.00 |
| Carton Dimensions | 25L x 24W x 11H |
| Gross Weight (Carton) | 32 |
| UPS Weight (Dimensional) | 33 |
| UPSable | UPSable |
| Seating Features | 1, 4, 5, 8, 9 |
| Seat Dimensions | 19W x 19D x 3T |
| Back Dimensions | 19W x 23H x 3T |
| Seat Height Min | 16.75 |
| Seat Height Max | 20.5 |
| Arms to Floor Min | 24 |
| Arms to Floor MAX | 27.75 |
| Arms to Seat Min | |
| Arms to Seat MAX | |
| Storage Width | |
| Storage Depth | |
| Storage Height | |
| GREENGUARD | No |
| Unit of Measure | EA |
| # Of Cartons | 1 Carton |